Ultimate monitor for your RV - LG 45GX950A-B 45-inch 5K2K curved monitor
Welcome to our community
  • Register now and join the discussion
  • Modern secure site, no 3rd party apps required
  • Invite your friends and let's have fun
  • Commercial/Vendors welcome
  • Friendliest RV community on the web
Neal
Administrator
Joined
Jul 27, 2019
Messages
14,199
Location
Midlothian, VA
RV Year
2017
RV Make
Newmar
RV Model
Ventana 4037
RV Length
40' 10"
Chassis
Freightliner XCR
Engine
Cummins 400 HP
TOW/TOAD
2017 Chevy Colorado
Fulltimer
No
I use the 40 inch LG 5K2K monitors in my home office. Absolutely love them. As in my prior posts you all know I've been trying to find the right monitor setup for my RV for software development, day trading, video editing, and the usual computer stuff. I've been experimenting with multi-monitor setups, laptops, etc. I think I'm dialing in on the right solution and now own the LG 45GX950A-B that I plan to use in the RV going forward.
I looked at the 49" curved monitors and they are monstrosities, but more so, the monitor stand is the problem in how much desk space it takes up and how intrusive it is. So they were a no go for me. LG announced this new monitor at CES this year and I've been eagerly awaiting it's release. A week ago they allowed pre-orders so I jumped on it, yeah, expensive, but it solves a problem for me. They nailed it on the monitor stand too, it's a flat metal setup so you can put something on it if needed, it is not intrusive.
It arrived Thursday and it's heavy at around 30 lbs and the curve is significant, it's like working in an omnimax, but I love it. The text is not as sharp as my 40 inch monitors as this one is more for gaming but it's still good. The black's of this OLED monitor are amazing, the color, responsiveness, the video, all amazing. So yeah, it's a keeper. As the curve is significant, that is a good thing, it takes up less space such as on my dinette in realized width. I've been using it for software development, and it's been great, a little different as often you're not working on centered content if you use full screen, but some setup of your layouts need tweaking.
lg-mon.png
portable-mon.png
We have a couple of these we use for second monitors.
They have an upgraded one now that is 2k and bigger (ours are 17 inch 1080).
May have to look hard at the new 2k 24.5 inch one for my photo and video editing.
I decided to give the 18" 2K 144hz portable monitor a try. Been using it about two weeks now, have to say, it's great. Higher resolution is nice so I can get more of my content on the screen. Good picture quality and colors. Kick stand works well, small bezels are nice, didn't want to keep it, but it's a keeper. Also got the case for it so I can store it or transport it safely. Thanks for the recommendation, great compliment for the RV minimal space. Sits right in front of my 45" LG that's raised to max on the stand, butts up against keyboard, setup is ideal for me.
2kmon.png
case.png
usbcharger.png
stand.png
Quite welcome for the recommendation!
I just picked up one of the 22 inch 2k ones and got rid of one of the 17 inch and a smaller 4K ones.
UPERFECT 22" 2K Portable Monitor... Amazon.com
Did get the sleeve as well to keep it protected while traveling.
Needed some extra real estate for photo and video editing.
Wife is still using one of the 17 inch ones - been running for a number of years with no issues.
The 22 inch will run off my Mac laptop but it is only 60 hz.
Interesting that the two are effectively the same price after coupons. Interesting but for my use it's probably too big to go between the keyboard and main monitor. Side monitor would be a nice addition. Portable monitors with kickstands solve a nice problem (space) in RV office setups. I have far too many 27" monitors in the closet now, hard to sell them. I think if going to 22 I would just save the money and take along a 27 4K LG.
My favorite LG 27 inch is nearly the same price as the portables now. No wonder I can't sell them used for anything decent.
Seems like a new kid on the block. 4K 17.3" with good reviews. May have to check one of these out to help with my multi-monitor needs.
Well, from our perspective, can’t go wrong with that brand. Have been running 17 inch 1080 ones for more than a few years with no issues.
I have the 18 inch 2k 144Hz thanks to you. Works great. Curious how the 4K will present the info so I'll try one out.